Uutiskuva

04. kesäkuuta 2026|08:31

Jo sata ilmoittautunut näyttelyyn – reseptialue uudistuu!

Millaisia yllätyksiä näyttelyalueella tänä vuonna nähdään, se selviää pian!

Jaa

Jo lähes sata näytteilleasettajaa on ilmoittautunut Farmasian Päivien juhlavuoden näyttelyalueelle, riemuitsee Farmasian oppimiskeskuksen koulutus- ja markkinointiassistentti Ria Ukkonen.

Ja lisää tulee. 

”Aamulla huomasin, että useampi vuosikausia mukana ollut taho uupui, niin laitoin heille henkilökohtaista viestiä. Heti tuli vastauksia, että ups, unohtui!” Ukkonen nauraa.

Tänä vuonna ilmoittautumista aikaistettiin elokuulta toukokuulle – melkoinen muutos siis vuosikymmenten käytäntöön!

Ukkonen lupaakin mattimyöhäisille, että ilmoittautua voi normaalilla hinnalla vielä kesäkuun ensimmäisen viikon ajan.

”Alan piirtää näyttelykarttaa kesäkuun toisella viikolla”, hän vinkkaa.

Uudistuva näyttelyalue

Ukkonen pääsee tänä vuonna piirtämään uudenlaista näyttelykarttaa, sillä tilaa muokataan jälleen. 

Sisäänkäyntejä näyttelyalueelle tulee tarvittaessa kaksi, ja samalla reseptilääkealue siirtyy keskemmälle ja on kevyemmin verhoilla rajattu. 

Näyttelyalueelle rakennetaan myös Kumppanilava ja Kohtaamiskulma, joihin on luvassa molempiin paljon mielenkiintoista ohjelmaa (Kumppanilava perjantai, Kumppanilava lauantai)

Kohtaamiskulmalle on tulossa luentolippulaisille käytännönläheisiä klinikoita, kuten myymälämuotoilija Virve Arvolan apteekin esillepanoklinikka. Kohtaamiskulman ohjelma julkaistaan myöhemmin ja ilmoittautuminen klinikoihin alkaa syksyllä. 

Erinomaista palautetta farmasisteilta saanut Arvola on asiantuntijana myös kahdessa lauantain sessiossa: ”Apteekin menestys tehdään arjessa” sekä ”Hyllytilan hallinnalla myynti kasvuun.” 

Yhdessä juhlavuoteen

Ukkonen on hoitanut Farmasian Päivien näyttelyaluetta yli 20 vuoden ajan. Joka vuosi näyttelyalueen rakentaminen tietää tiivistä yhteistyötä ja viestittelyä näytteilleasettajien kanssa. 

Koulutuspäivien 50. juhlavuosi kuuluu nyt puheissa.

”Kaikki tuntuvat olevan juhlavuodesta innoissaan ja onnittelevat jo nyt, että mahtavaa, että tapahtuma on ollut voimissaan jo näin kauan!”

Ukkonen myöntää, että järjestäjän puolelta vuosiin on mahtunut, jos jonkinlaisia hetkiä.

”Melkein joka vuosi käy joku sellainen hetki, että sitä miettii, että miten tästä selvitään! Ja aina on selvitty!”

Näytteilleasettajien kekseliäisyys on välillä tarjonnut isojakin haasteita ratkaistavaksi. 

”Mieleen on jäänyt esimerkiksi kiipeilyseinä, joka piti järjestää. Välillä on ollut ihan hullultakin tuntuvia pyyntöjä, mutta kaikki me ollaan toteutettu kuitenkin!”

Yllätyksetön ei ole ollut myöskään Farmasian oppimiskeskus. Ukkonen muistelee lämmöllä esimerkiksi työlästä, mutta hitiksi osoittautunutta pakohuonetta sekä FOK.n oman ständin muuttamista uutishuoneeksi, jossa oli ankkurina Pirjo Nuotio.

FOK ei vielä paljasta, millä he yllättävät näyttelyvieraat tänä vuonna.

”Onhan nuo päivät melkoista hösäämistä aamusta iltaan! Lauantai-iltana sitä sitten miettii, että mitä on tullut taas tehtyä!” Ukkonen nauraa.

 

IM 4.6.2026

 

Jaa